Interpelacja

w sprawie poprawy płynności ruchu na skrzyżowaniu Al. Witosa i ul. Czerniakowskiej

Szanowny Panie Burmistrzu,

pokonanie skrzyżowanie Al. Wincentego Witosa i ul. Czerniakowskiej zabiera dużo czasu uczestnikom ruchu. Spostrzeżenia użytkowników skrzyżowanie wskazują na możliwość poprawy płynności ruchu poprzez korektę sygnalizacji.
Propozycję zmiany ilustruje schemat, który otrzymałem od osoby dobrze znającej problem. Poniżej przedstawiam omówienie, które wyjaśnia schemat (załączone zdjęcie z ponumerowanymi sygnalizatorami) i zarazem sens korekty:
Propozycja korekty: Gdy na sygnalizatorze 1. pali się czerwone światło, to zielone światło dla pieszych i rowerzystów może palić się jednocześnie na sygnalizatorze 4 i 3. Jest to możliwe, gdyż w momencie, gdy na sygnalizatorze 4 zapala się zielone dla pieszych, to na sygnalizatorze 2 (dla pojazdów) jeszcze przez dłuższy czas, czerwone światło mają samochody.
Czerwone światło pali się jednocześnie na sygnalizatorach 2 i 3. W tej sytuacji piesi często przebiegają na czerwonym świetle przez pasy. Skala skrzyżowania i przyjęty cykl zmiany świateł sprawia, że obecnie prawidłowe przejście od przystanku Al. Witosa w kierunku Mostu Siekierkowskiego, do np. CH Panorama, trwa bardzo długo. Zmiana cyklu świateł na sygnalizatorze 3 znacznie skróciłaby ten czas.
Proponowana zmiana nie wiąże się z wydłużeniem oczekiwania dla żadnego z uczestników ruchu, a dla części z uczestników ruchu zmniejszy czas potrzebny na pokonanie skrzyżowania oraz zwiększy ogólne bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. Zwracam się o korektę sygnalizacji zgodnie z przedstawioną propozycją.

Warszawa, dnia 17 XII 2016 r.

Witold Wasilewski


[Prawo i Sprawiedliwość]  

Witold Wasilewski

Mądrze i skutecznie

 

Kontakt:
tel. 693 844 303
witold_wasilewski@wp.pl